היא נמוכה ומשתרעת לה בין הצמחים הגבוהים במדשאות ובגינות שלנו, היא נראית פשוטה למדי, חיננית וקטנה אבל לא מתבלטת. כוכבית ביישנית. במקרה הטוב אנחנו מתעלמים ממנה, ולרוב אנחנו פשוט עוקרים אותה בלי להכיר. זה הזמן לתת לה את הבמה, כשהחורף מגיע רשמית והגשם יורד, היא יוצאת לסיבוב בגינות, ביערות, בחורשות ותכלס, בכל מקום. 

הכוכבית בשבילי היא לגמרי אחת מכוכבות החורף. אני פוגשת אותה בכל מקום, לא רק בסיורים שלי עם עצמי ועם התלמידים, אלא גם כשאני פשוט יושבת בחצר, עם הילדים או עם חברות. אני שולחת יד אל הדשא הרך, והיא שם – מתחבאת בים גבעוליו, ואפשר פשוט לקטוף ולנשנש. והיא טרייה, ירוקה, מלאה בברזל, ויטמינים ומינרלים. 

איך נזהה אותה? נתחיל במקום הכי נמוך. 

כוכבית היא צמח קטן ועדין המשתרע על פני הקרקע וגדלה בכל רחבי הארץ, בין גבעולי הדשא, בגינות ובשדות. בישראל, גדלים שלושה מינים של כוכבית הנבדלים ביניהם בגודל העלים והפרחים, שלושה מתוך מאות מינים הקיימים בעולם. 

עלי הכוכבית דומים לצורת "עלה" בקלפים – קצת כמו לב עם שפיץ בקצה. צבעם ירוק בהיר והם דקים וקטנים. נזהה אותה בין השאר על ידי סיב ארוך שנמצא בתוך הגבעול ופס יחיד של שערות בכיוון אחד שיהיו על הגבעול. היא פורחת החל מחודש דצמבר ומקשטת את אדמת הבוץ ספוגת הגשם בפרחים לבנים קטנטנים שמזכירים כוכבים. 

בשטחי הטבע והחורשים היא תהיה קצת גדולה יותר, בחצרות הבית נצטרך ממש להאט ולהביט אל הקרקע כדי לגלות אותה. העלים שלה יהיו בגודל של ממש חצי סנטימטר והפרחים קטנטנים. 

לעיתים קרובות נמצא אותה גדלה לצד הסרפד וכמו שידוך מושלם שמחכה לנו בדיוק ברגע הנכון, היא מרגיעה עור מגורה, עקיצות או פריחה, וטובה גם לצריבת הסרפד. כדי להשתמש בה, נמולל ונמעך את הכוכבית ונניח אותה על המקום הפגוע. בקורס המכשפות, אנחנו מכינות בעזרת הכוכבית משחה להרגעת העור שכבר סומנה כהצלחה מסחררת. 

דומה ולא דומה  

רגע לפני שאתם מלקטים את הכוכבית בעונה הזו, שימו לב לדמיון שלה לצמחים נוספים שצצים בחורף.
בתמונה שלפניכם, שצולמה בקורס הליקוט השנתי, מעגל צמחי בר שליקטנו.
משמאל למעלה ומשם בכיוון השעון תמצאו:

כתלית יהודה – צמח אלרגני ואנטי אלרגני בו זמנית. לא למאכל.

טרשנית שרועה – אכיל, אך עשוי לגרום לגירוי בגרון. לא מומלץ למאכל.

מרגנית השדה – פורחת בכחול יפיפיה. לא למאכל.

חלבלוב – החלב מסייע לטיפול ביבלות. לא למאכל.

ציפרנית מצרית – יפיפיה וטעימה, אכילה חיה או מבושלת.

כוכבית חיוורת – הכוכבת שלנו, מצויה בכל גינה או מדשאה, נפלאה בסלט או בכריך ומזינה ביותר.

איך נלקט ומה נבשל עם הכוכבית? 

את הכוכבית נלקט בעדינות רבה ונבחר בקצות הצמח – בעלים ובגבעולים הצעירים. כדאי להכין מראש סל קשיח, מסננת או קערה, כדי שלא נפגע בעלים העדינים ונעביר אותם במהרה למקום בטוח. אני מלקטת את הכוכבית יחד עם עלי החורף האחרים ומשלבת אותה בעיקר בסלטים, כי היא הכי נהדרת חיה וטרייה. 

יש לה טעם נייטרלי המזכיר חסה או נבטי אלפלפא, ללא מרירות ואפילו מתיקות עדינה מאד. אפשר פשוט ללקט ולנשנש, הכי טרי שאפשר ואם נגיע בזמן למטבח, בלי לחסל את כל הסל – אפשר לשלב את הכוכבית בשייק ירוק. 

אני מלקטת הרבה כוכבית ומוסיפה לסלט עם תפוזים מפולטים או חתוכים לקוביות – זה פשוט שילוב מעולה. לכוכבית ולתפוזים אני מוסיפה רוטב מסילאן, חומץ בלסמי, שמן זית, וגם פקאנים וחמוציות. 

 

רוצה לדעת עוד על מה שגדל עכשיו בטבע?

 

קורס ליקוט שנתי

עכשיו בהרשמה מוקדמת!

 

 

 

תמיד רצית לדעת מה אפשר ללקט בשטחי הבר? להבדיל בין צמחי אכילים לרעילים ולשדרג את המטבח שלך בחגיגה צבעונית ועשירה של טעמים מהטבע?

קורס ״פשוט ליקוט״ - 12 מפגשי עומק בין אוקטובר ליוני
עכשיו בהרשמה מוקדמת ומוזלת

רוצה לקבל תכנים חדשים על צמחי בר ישירות למייל?

פעמיים בחודש נשלח לך סיפורים, מתכונים וסרטונים מלאי השראה וידע, יחד עם עדכונים על הסדנאות והפעילויות של ״בת קיימא״

רוצה לקבל תכנים חדשים על צמחי בר ישירות למייל?

תודה שנרשמת, נתראה במייל