"…להלך ביער בפשטות, הצמחים נענים למגע ידך…"

משהו בטבע חזק מאיתנו, קורא לנו. באוכל שאנחנו אוכלים, בבחירות שאנחנו בוחרים, במלאות החיים שאנחנו חיים… יש לנו כוח. 

"בת קיימא" עוסקת בהדרכת ליקוט, תזונה טבעית-אקולוגית ומזון מקומי ומקיים. המטרה שלנו היא לקרב אנשים ליופי ולשפע שבתזונה ואורח חיים שטובים לאדם ולאדמה, תוך טיפוח קהילה, חיבור לטבע ושמירה על הסביבה.

"בת קיימא" זה חיים אקולוגיים – בכל המובנים.

כי קיימות מתחילה בבחירות שלנו, במה שאנחנו בוחרים להכניס לגוף, במה שאנחנו בוחרים לקנות (או לא), בדרך בה אנחנו בוחרים לחיות.

במזון, בהיותו נדבך כל כך מרכזי בחיינו, טמון הפוטנציאל הגדול ביותר לחיים של קיימות.

שילוב של תזונה טבעית ומקומית וליקוט צמחי בר למאכל בחיי היומיום הם צעדים קטנים שיכולים ליצור שינוי גדול – לאמא אדמה, ולנו עצמנו.


הצוות שלנו:

לילך מוצפי הראל

המסע שלי בתזונה אקולוגית החל כשאימצתי את הצמחונות בגיל 15. אז עוד לא ידעתי דבר על תזונה בריאה, גידול עצמי או ההשלכות הסביבתיות של ייצור מזון. עם השנים (והתואר במדעי הסביבה) נחשפתי למידע על חומרי הדברה, זיהום קרקע, מים ואוויר מחד, ועל מזון מקומי, מלא וחי מאידך. כשהורדתי מוצרי חלב מהתפריט מסיבות בריאותיות בהיותי בהיריון עם ילדי הראשון, הרגשתי שנפל דבר – התוצאות הבריאותיות ממש שינו לי את החיים והתחלתי להיות מודעת יותר לבחירות התזונתיות שלי.

קורס מדריכי הליקוט של שימי רף, שהיה לי הזכות להימנות על המחזור הראשון שלו, פתח לי את הדלת הסודית לשפע האינסופי שסביבי, ולידע שהיה קיים כאן מאז ומתמיד ורק חיכה להתגלות מחדש, רגע לפני שאבד.

שמי לילך מוצפי-הראל, מדריכת ליקוט מוסמכת ולקטית-על, לומדת ומלמדת תזונה אקולוגית – תזונה שטובה לאדם ולאדמה. יש לי שני תארים במדעי הסביבה, וב-20 שנה האחרונות עסקתי בתחום איכות הסביבה וקיימות, בניה ירוקה, יערות מאכל, פרמקלצ׳ר ועוד, כמרצה באקדמיה, כמתכננת סביבתית וכאקטיביסטית. אני גם אמא ל-3 ויו״ר הוועד המנהל וממייסדי העמותה ליערות מאכל בגליל.

את בת-קיימא הקמתי כדי לחלוק את הידע, היופי ותחושת השפע שיש בתזונה מקיימת – טבעית, מקומית, חיה. אני מזמינה אתכם לבחור בשפע, לבחור ביש, לבחור במזון טבעי ואיכותי ישר מאמא אדמה, לבחור לקחת נשימה עמוקה ולצאת איתי לטבע, להרפתקה.

אסף חסד

שמי אסף חסד, בן קיבוץ דן ודור שלישי לבני עמק החולה.
מגיל קטן ביליתי בחוץ. בשדות, במטעים ובפרדסים, נושם וחי את החיבור לקרקע ולטבע.
לאחר שני תארים אקדמיים בהיסטוריה וחינוך, ותעודת הוראה בהיסטוריה, החלטתי להכנס לתחום הליקוט. נכנסתי לתחום דרך קורס הליקוט השנתי של לילך מוצפי, ושנה לאחר מכן השלמתי את קורס מדריכי הליקוט של שימי רף.
עובד במשרה מלאה בעיריית קריית שמונה כרכז חינוך סביבתי, ובסופי השבוע ובחגים מדריך סדנאות ליקוט צמחי בר למאכל והדרכות בנושא צפרות.
ליקוט בשבילי זו הדרך הבסיסית והחזקה ביותר ליצירת חיבור בין האדם לסביבה. חיבור שורשי, מהבטן, מהחושים, שמזכיר לנו כי האדמה, הגשם והשמש הם מקור החיים של כולנו.
נשוי באושר להודיה, גם היא מבנות העמק, ומצפה לילדה באפריל 2019.

רז סימון

אני רז, גדלתי בגליל המערבי, ותמיד התעניינתי בצמחים ושימושם, בטבע ובאדמה. כבר מזה עשור אני הולכת בדרך של חקירה, עבודה והתנסות ברחבי הארץ ואוסטרליה בתחומי הסביבה והקיימות. בוגרת תואר ראשון במדעי הסביבה מהמכללה האקדמית תל חי. במהלך השנים ריכזתי, פיתחתי והובלתי פרויקטים בנושאי קיימות, גינון, איכות הסביבה ופרמקלצ'ר, ועכשיו בין כל השאר – גידול דבורים טבעי והדרכת סיורי ליקוט הם העיסוקים האהובים עלי ביותר.

שאדיה הייב

ליקוט צמחי בר הוא ידע הולך ונעלם. תורה שבעל פה שעברה מאם לבת במשך אלפי שנות ההיסטוריה האנושית. אני שאדיה, ילידת הכפר הבדואי טובא. אני מלקטת את צמחי הבר מאז ימי ילדותי, כפי שלמדתי מאמי ונשות הכפר. כילדה הייתי קמה מוקדם בבוקר, יוצאת אל הטבע עם ציוץ הציפורים ובדרך אוספת מצמחי הבר, שהיו מרכיב מרכזי באוכל של הבית. הייתי יוצאת לשדות, שרה לצמחים ולבעלי החיים, והדי ההרים היו משיבים לי בדרכם. לימים למדתי ספרנות במכללת אורנים וכיום אני מנהלת את הספרייה בכפר ומוצאת איזון בין העבודה והחיים "המודרניים" לבין הטבע והליקוט. יש בי אהבה חזקה לטבע ואני שמחה לחלוק ולשמר את הידע הזה.